Изследователи от Катедрата по машиностроене при Технологичния институт в Масачузетс са разработили проста графитена „гъба“, която просмуква вода и я се загрява с помощта на слънчевите лъчи.
Гъбата превръща водата в пара, която може да се използва за пречистване на вода или като източник на енергия. Направена от евтин материал и с 85 процента ефективност, „гъбата“ има потенциал ада се превърне в изключително рентабилен източник на слънчева енергия, система за добив на чиста вода и на енергия – за отдалечени и развиващи се райони по целия свят.
Порестата, подобна на сюнгер структура на „гъбата“ се състои от слой от графитни люспи върху слой от въглеродна пяна. Изолационната въглеродна пяна държи структурата на повърхността на водата, а когато слънчевата светлина достигне повърхността на конструкцията, тя създава гореща зона вътре в графита. Чрез капилярната пропускливост на материала водата се изкачва нагоре по порите на материала и се изпарява във вид на пара. Колкото по-интензивна е слънчевата светлина, толкова повече пара се произвежда.
Водещият разработчик на проекта Хади Гасеми казва: „Парата е важна за обезсоляване на морската вода, за много хигиенни системи и стерилизация. Особено в отдалечените райони, където слънцето е единственият източник на енергия, системата може да генерира пара от слънчева енергия, което би било много полезно“. „Гъбата“ е все още в начален стадий на развитие и има потенциала да стане още по-ефективно решение чрез леки промени в използваните материали. |
||
2014-07-29
|
Leave a Comment